Przepis na bezsenną noc przed PC lub konsolą – recenzja gry „Visage”

Jeśli jesteś graczem, a mocne przeżycia są tym, czego potrzebujesz, „Visage” to coś dla Ciebie. Uwaga! Nie myśl, że przygoda z tytułem pójdzie jednak jak po maśle – to przednia rozrywka, ale rozkoszować się nią będą przede wszystkim fani gatunku horror i osoby o mocnych nerwach.

Demony przeszłości, czyli o czym opowiada gra Visage?

Gra „Visage” to „pierworodny” projekt studia SadSquare, który oficjalnie ujrzał światło dzienne w 2020 roku. Tytuł ukazał się na Steamie, obecnie można ograć go także na platformach PS4, PS5, Xbox One oraz Series X. „Visage” to psychologiczny horror przedstawiający historię tajemniczego domu, w którym na przestrzeni lat dochodziło do niepokojących wydarzeń. Gracz wciela się w postać Dwayne’a Andersona poznającego losy uprzednich właścicieli posesji.

Tym samym horror „Visage” to gra opierająca się przede wszystkim na eksploatacji. Zadaniem gracza jest przemierzanie domu w celu rozwiązania zagadek umożliwiających przejście do następnych rozdziałów. Fani backtrackingu będą czuli się tu jak ryba w wodzie – jednocześnie osoby, które unikają go w cyfrowej rozgrywce, mogą być zirytowane częstotliwością oglądania tych samych lokacji. Warto wspomnieć, że gra opowiada o sobie naprawdę niewiele. Już na starcie twórcy ostrzegają, że rozgrywka jest trudna i wymaga cierpliwości oraz skupienia, co może odstraszać śmiałków poszukujących szybko posuwającej się do przodu fabuły.

Perła horroru – gra Visage

Jeśli wybaczymy „Visage” niekiedy nieintuicyjne rozwiązania zagadek i backtracking, gra błyskawicznie odwdzięcza się unikatowym, mrożącym krew w żyłach klimatem, w który można błyskawicznie wsiąknąć bez reszty. W „Visage” uraczymy losowo generowane paranormalne zjawiska. Dzięki nim w trakcie całej rozgrywki wyraźnie daje się odczuć silne napięcie potęgowane subtelnymi efektami dźwiękowymi. Grając, nigdy nie wiesz, kiedy usłyszysz niepokojące pukanie do drzwi lub odgłosy bosych stóp biegnących po posadzce w całkowitej ciemności.

Visage to pozycja obowiązkowa dla każdego fana gier z gatunku horror

Podczas rozgrywki na każdym kroku widać, że projekt został stworzony przez specjalistów pasjonujących się tym, co straszne i paranormalne. W „Visage” zadbano, by gracz naprawdę czuł się jak podczas wizyty w nawiedzonym domu pozbawionym bezpiecznych przystani. Z tego powodu po tytuł nie powinny sięgać raczej osoby, które cenią sobie spokojny, nocny wypoczynek – przygoda z „Visage” skutecznie odpędza sen!