Dysk zewnętrzny – jaką pojemność wybrać?

Dysk zewnętrzny okazuje się niezwykle przydatny w wielu sytuacjach – jednakowo w momencie, gdy chcemy stworzyć kopię ważnych dla nas danych, w pracy, w której musimy wymieniać się plikami z innymi pracownikami czy na przykład w sytuacji, gdy zainstalowana na komputerze gra wymaga od nas znacznie większej pojemności niż ta, jaką oferuje nam pamięć wbudowana. Czy wiesz jednak, jaki dysk zewnętrzny kupić? Sprawdź, na które jego parametry warto zwrócić szczególną uwagę!

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Wciąż nie brakuje osób, które zastanawiają się, jaki dysk zewnętrzny kupić. A kiedy właściwie takie urządzenie może okazać się przydatne? Powodów jego zakupu może być kilka. Przede wszystkim przechowywanie ważnych dla nas danych możliwe jest nie tylko na wirtualnych dyskach, jak na przykład w chmurze, ale także na modelach zewnętrznych, które możemy zabrać ze sobą wszędzie, gdzie tylko chcemy. Istotnymi dla nas plikami mogą być na przykład zdjęcia, filmy czy pliki muzyczne.

Dodatkowo dysk zewnętrzny sprawdzi się w momencie, jeżeli pamięć wbudowana urządzenia jest niewystarczająca, a my potrzebujemy dodatkowego miejsca na zapis danych z gry. Właściwie to od nas zależy, w jaki sposób będziemy na co dzień korzystać z takiego dysku.

Dysk przenośny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem urządzenia dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na parametry dysku, ale nawet na jego wygląd zewnętrzny, a w szczególności wagę. Jeżeli chcemy zabierać ze sobą sprzęt w podróż, dobrze, aby był on w miarę lekki i poręczny. Sama obudowa powinna być wykonana z trwałych materiałów, co ułatwi uchronienie jej przed porysowaniem lub uszkodzeniem po krótkim czasie użytkowania.

Naszą uwagę powinien zwrócić też sposób podłączania do komputera, czyli interfejs. Dla wielu użytkowników znaczenie ma także prędkość obrotowa oraz szybkość zapisu i odczytu. No i na sam koniec – nie możemy zapominać też o samej pojemności. A więc jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Jaka pojemność dysku zewnętrznego będzie odpowiednia?

Czy wiesz, jaka pojemność dysku zewnętrznego będzie dla Ciebie odpowiednia, jeżeli chcesz przechowywać na nim dane? Zacznij od zwrócenia uwagi na to, jaki jest to rodzaj plików i ile zazwyczaj ważą. Spróbuj oszacować, na podstawie aktualnych zasobów, jak wiele dodatkowego miejsca potrzebujesz. Jeżeli chcesz zapisywać na dysku filmy czy zdjęcia w formacie RAW, to bez dwóch zdań im większa pojemność, tym lepiej. Pamiętaj natomiast o tym, że im więcej miejsca do przechowywania, tym wyższa będzie też cena.

Sprawdź, co ma do zaoferowania marka Samsung. W asortymencie dostępne są urządzenia o przeróżnych parametrach. Znajdziesz tutaj również modele z zabezpieczeniem dostępu poprzez odcisk palca lub hasło. Na uwagę zasługuje m.in. dysk zewnętrzny z nowoczesną, gumową obudową, która korzysta z technologii Dynamic Thermal Guard. Jej zadaniem jest kontrolowanie temperatury urządzenia, co wpływa pozytywnie na jego wydajność.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.