Amerykańska gra fabularna – recenzja gry „Life is Strange”

Gra Life is Strange to amerykańska epizodyczna gra fabularna, bazująca na wyborach gracza. Jest to gra przygodowa. Została wyprodukowana przez Dontnod Entertainment a wydana przez Square Enix. Składa się z pięciu odcinków zatytułowanych kolejno: Poczwarka (Chrysalis), Nie ma czasu (Out Of Time), Teoria Chaosu (Chaos Theory), Ciemnia (Dark Room) i Polaryzacja (Polarized).

Life is Strange – dowiedz się więcej na temat tej gry

Podczas rozgrywki gracz wciela się w osiemnastoletnią Max Caulfield, która po pięcioletniej nieobecności wraca do rodzinnego miasta Arcadia Bay, aby w nim studiować. Dziewczyna jest młodą pasjonatką fotografii. Chętnie studiuje ten przedmiot, jest z niego dobra, nawet do tego stopnia, że na uczelni otrzymała stypendium. Dziewczyna nie wierzy jednak w siebie, jest nieśmiała i niepewna. Pewnego dnia odkrywa, że posiada moc cofania czasu. Dzieje się to, gdy ratuje przed śmiercią w szkolnej toalecie pewną dziewczynę. Ta będzie miała niemały wpływ na jej dalsze losy. Max od tej pory będzie musiała żyć z tym, że wszystko co robi, wywołuje efekty motyla.

Gra Life is Strange to intrygująca gra z ciekawą fabułą, w której nie brakuje zwrotów akcji. Do niektórych postaci przedstawionych w grze naprawdę trudno się nie przywiązać. Po skończeniu rozgrywki akcja zostaje z nami jeszcze na długo.

Niektóre wybory są naprawę ciężkie, a co za tym idzie, interesujące. Ciekawym dodatkiem, jaki oferuje nam ta gra, a którego brakuje w innych rozgrywkach tego typu, jest możliwość cofnięcia podjętej decyzji do momentu opuszczenia konkretnej lokacji. I nie, nie jest to możliwe do wykonania w wielu grach oszustwo wyjścia z gry bez zapisywania jej. Jest to pełnoprawna opcja w grze, dana nam na podstawie faktu, że nasza bohaterka ma moc manipulacji czasem. W związku z tym możemy sprawdzić konsekwencje każdej podjętej przez nas decyzji. Cóż, przynajmniej te krótkotrwałe.

Poza intrygującą fabułą uważam, że największym plusem Life is Strange są postacie. Niektóre z nich skradły moje serce na długie lata i choć fabuła zdecydowanie nikogo nie będzie nudziła to polecam tą grę przede wszystkim ze względu właśnie na postacie.

W grę Life is Strange można zagrać na Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360, macOS, Linux, iOS oraz Androidzie.